Czym jest Methylglyoxal?


Methylglyoxal jest to związek organiczny, który opisuje wzór C3H4O2 należący do grupy aldehydów. Powstaje on podczas przenikania glukozy do komórek ciała czyli tak zwanej gliolizy. Tam przekształcony zostaje w energię. Związek ten uczestniczy w budowie komórek ale dzięki swoim właściwościom higroskopijnym łatwo zostaje wydalony z organizmy.

MGO methylglyoxal

MG bądź MGO jest właśnie skrótem od naturalnego, aktywnego składnika, występującego w miodach Manuka. Skrót MGO wziął się od nazwy jednego z certyfikatów dlatego, na niektórych miodach będziemy mieli informację o stężeniu MG, a na innych MGO. Są one równoznaczne i określają stężenie methylglyoxalu.

Naukowcy uznają, że jest to charakterystyczny składnik dla owych miodów. Nie jest jednak prawdą, że występuje on jedynie w miodach Manuka. Dostępny jest teoretycznie w każdym miodzie, jednak jego stężenie jest bardzo małe w porównaniu do miodów Manuka.


Profesor Thomas Henle

Do rozwoju i ustanowienia standardów, związanych z określaniem stężenia methylglyoxalu, przyczynił się profesor Thomas Henle z Politechniki w Dreznie, który jako pierwszy rozpoczął badania nad składem miodów Manuka. Jest on uznawany za jednego z czołowych badaczy żywności na świecie. Wyniki jego badań zostały poparte przez naukowców z Nowej Zelandii, a wśród nich przez profesora Molana, specjalizującego się w Miodach Manuka. Dzięki temu powstała powtarzalna jedna z dwóch wiodących metod umożliwiających certyfikację miodów Manuka. Więcej o certyfikatach możecie przeczytać w dziale „Certyfikacja UMF i MGO”.


Stężenie methylglyoxalu w miodach Manuka

Obecnie na naszym rynku znajdziemy miody z certyfikatami MGO oraz UMF. W przypadku tych pierwszych określenie stężenia methylglyoxalu jest dość proste. Miody oznaczane są w następujący sposób:

  • MGO 550+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 550 mg/kg
  • MGO 400+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 400 mg/kg
  • MGO 250+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 250 mg/kg
  • MGO 100+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 100 mg/kg

Certyfikacja UMF, wymaga od nas już pewnej wiedzy o nazwie certyfikatu i stężeniu methylglyoxalu. Prezentuje się w następujący sposób:

  • UMF 18+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 696 mg/kg
  • UMF 15+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 514 mg/kg
  • UMF 10+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 263 mg/kg
  • UMF 5+ stężenie methylglyoxalu na poziomie 83 mg/kg

Dla lepszego zobrazowania przygotowaliśmy poniższe zestawienie, na którym miody zestawiliśmy po ich stężeniu methylglyoxalu z rozbiciem na certyfikację UMF oraz MGO.

UMF i MGO - zestawienie miodów Manuka

Jeżeli zastanawiacie się, który miód Manuka wybrać koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem „Który miód Manuka wybrać?”. Porównaliśmy tam miody zarówno pod kątem stężenia MG / MGO jak również ich ceny. Dzięki temu byliśmy w stanie wskazać te miody, które są najlepszym wyborem dla naszego zdrowia oraz portfela.

Miód manuka Sklep


2017 © Copyright by miodmanuka.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.