Czynniki określające miód Manuka


Najważniejszym czynnikiem określającym miód Manuka jest methylglyoxal. Jest on oznaczany skrótem MG bądź MGO. Należy jednak wyjaśnić, że poprawny skrót to MG, a MGO wzięło się od nazwy jednego z certyfikatów. Im większe stężenie methylglyoxalu tym teoretycznie miód jest lepszy. Celowo piszemy „teoretycznie” bowiem methylglyoxal nie jest jedynym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę.

MGO methylglyoxal

Na rynku możemy znaleźć miody o stężeniach MG / MGO powyżej 1000. Nie oznacza to jednak, że są one godne polecenia. Wszystko zależy od czynnika określającego ewentualne przegrzanie miodu - HMF. Podgrzewanie miodu spowoduje bowiem wzrost methylglyoxalu, ale pozbawi go jego aktywności. Tym samym zakup takiego miodu to nic innego jak wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Aby mieć pewność, że miód spełni swoje zadanie HMF (hydroxymethylurfural) nie może przekraczać wartości 40 mg/kg.

HMF hydroxymethylurfural

Niestety na żadnym opakowaniu miodu Manuka takiej informacji nie znajdziemy. Jest to bowiem zmienna, która różni się w zależności od partii miodu. Dlatego niezbędny jest certyfikat! Jest to również powód aby zakupu miodu dokonywać u sprawdzonych producentów takich jak choćby Happy Valley.

Wysokie standardy są tu gwarancją, że otrzymany miód będzie posiadał zarówno wysokie stężenie methylglyoxalu jak również HMF nie przekroczy określonych norm.

Poniżej przedstawiamy wzory certyfikatów UMF oraz MGO. Na każdym z nich znajdziemy informację zarówno o stężeniu methylglyoxalu oraz hydroxymethylurfural. Są to dwa najważniejsze czynniki określające skuteczność miodu Manuka.

UWAGA! Z doświadczenia wiemy, że większość konsumentów za certyfikat omyłkowo bierze zawieszkę, która jest dołączana do miodu Manuka. Zawieszka ta NIE JEST CERTYFIKATEM! Certyfikaty wyglądają w następujący sposób:

Wzór certyfikatów miodów Manuka

Jeżeli przy zakupie miodu w sklepie stacjonarny, sprzedawca nie dołączy do miodu jednego z wyżej wymienionych certyfikatów, zdecydowanie zalecamy rezygnację z takiego zakupu.

Miód manuka Sklep


2017 © Copyright by miodmanuka.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.