Certyfikacja UMF i MGO


W świecie miodów Manuka możemy znaleźć produkty oznaczone przeróżnymi skrótami, takimi jak NPA, MGO, TA, Active, BioActive oraz UMF. Wszystkie mają na celu klasyfikację miodów. Spośród wymienionych, naszym zdaniem, jedynymi godnymi zaufania są certyfikacja UMF oraz MGO.

Certyfikacja UMF i MGO

Certyfikacja UMF

UMF (Unique Manuka Factor) to wiodąca certyfikacja miodów Manuka. Oznakowanie to przyznawane jest jedynie oryginalnym nowozelandzkim miodom Manuka. Obecnie przeszło 80% producentów miodu Manuka korzysta z tej certyfikacji. Jest ona przyznawana przez organizację UMFHA (Unique Manuka Factor Honey Association).

Każda partia miodu, który poddawany jest badaniom zostaje dokładnie sprawdzona pod kątem wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • MG – methylglyoxal – stężenie czynnika odpowiedzialnego za zdrowotne właściwości miodu Manuka
  • HMF – hydroxymethylurfural – ilość produktu, która powstała w wyniku rozpadu fruktozy pod wpływem wysokiej temperatury. Czyli informacja czy miód nie został przegrzany i nie stracił swoich właściwoći. Wyniki powyżej 40 mg/kg dyskwalifikują miód.
  • DHA – pozwala określić wiek miodu
  • Leptosperin – jest to składnik występujący wyłącznie w nektarze krzewów Manuka. To badanie pozwala potwierdzić jednorodność miodu Manuka.

Wzór certyfikatu UMF

Certyfikat UMF

Certyfikacja MGO

Certyfikacja MGO polega na badaniu stężenia methylglyoxalu w miodach Manuka. Pierwsze miody Manuka z oznaczeniem MGO pojawiły się na rynku w 2007 roku. Ich producentem jest firma „Manuka Health New Zealand”, która stworzyła ową certyfikację. Miała również ogromny wpływ na prace naukowe i urzędnicze związane z miodami Manuka.

Na certyfikatach MGO również odnajdziemy dwie najważniejsze informacje, czyli stężenie methylglyoxalu oraz informację o ewentualnym przegrzaniu miodu.


Wzór certyfikatu MGO

Certyfikat MGO

Która certyfikacja lepsza?

Każda z wymienionych certyfikacji jest godna zaufania. Co istotne dla nas konsumentów, każda z nich określa najważniejsze czynniki, które odpowiadają za właściwości i ich skuteczność. Jeżeli zastanawiacie się, który miód wybrać koniecznie zapoznajcie się z poniższymi artykułami:

Miód manuka Sklep


2017 © Copyright by miodmanuka.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.