Czym jest miód Manuka?


Które miody można nazywać mianem „Miodów Manuka”? Do określenia tego w roku 2013 powołano w Nowej Zelandii grupę, wspieraną przez rząd, której zadaniem było określenie kryteriów dla produktów pszczelich. Wynikiem pracy owej grupy było opracowanie z lipca 2014 roku, według którego są to produkty:

  • jednorodne, czyli pochodzące jedynie z krzewów Manuka
  • wytworzone na terenie Nowej Zelandii
  • wytworzone w okresie pokrywającym się z okresem kwitnienia krzewów Manuka
  • charaktertyzujące się smakiem określanym jako „mineralny” - lekko gorzki
  • posiadające silnie aromatyczny zapach z wyczuwalnymi nutami wilgotnej ziemi i wrzosu
  • posiadające składniki aktywne takie jak methylglyoxal (MGO)

Pochodzenie miodu Manuka

Nim przejdziemy do opisywania właściwości miodu, należy wspomnieć o jego pochodzeniu. W przeciwieństwie do miodów europejskich miód Manuka charakteryzuje rdzenne pochodzenie. Często nazywany jest „miodem z Nowej Zelandii”, ale tak naprawdę należałoby nazwać go produktem regionalnym z Nowej Zelandii. Pochodzi bowiem z nielicznych regionów, uważanych za najczystsze, gdzie rosną krzewy herbaciane Manuka. Teoretycznie występują one na terenie całej Nowej Zelandii, jednak najliczniej na wybrzeżu Północnej i Południowej wyspy.

Pochodzenie miodu Manuka

Krzew Manuka

Krzew Manuka jest to krzew z rodziny mirtowatych. Pochodzi z terenów Nowej Zelandii oraz południowo wschodniej części Australii. Potocznie nazywany jest „drzewem herbacianym”, a to z powodu osiąganych rozmiarów. Roślina ta upodobała sobie tereny bardzo suche, często niedostępne dla innych roślin. Dzięki temu w Nowej Zelandii istnieją regiony zdominowane przez krzewy Manuka. Ma to ogromne znaczenie dla pozyskiwanego miodu. Jego jednorodność jest podstawą jego wspaniałych właściwości.

Jednym z podstawowych elementów badanych w trakcie certyfikacji miodu Manuka jest leptosperyna, czyli składnik występujący jedynie w nektarze z krzewów Manuka. Po jego stężeniu możemy ocenić jaka część miodu faktycznie pochodzi z krzewów Manuka.

Krzew Manuka

Krzewy Manuka są wiecznie zielone, przeciętnie mierzą około 3-4 metrów. W niektórych wypadkach potrafią jednak osiągnąć rozmiar nawet do 15 metrów. Stąd też nazwa „drzewo herbaciane”. Okres ich kwitnienia to zaledwie 5-6 tygodni w roku. Mimo iż jest to niewielki przedział czasu to drzewa te są bardzo wydajne. Można w tym okresie zebrać duże ilości nektaru, w porównaniu do innych roślin. W zależności od regionu Nowej Zelandii okres kwitnienia krzewów Manuka może być różny.


Miód manuka Sklep


2017 © Copyright by miodmanuka.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.